FOTO Ulla Westbø
KOKK Bjørn Cameron Alexander
APPETITT 3/2004
2, 5 kg reinsdyrbog
2 gulrøtter
6 sjalottløk
1 hvitløk
1 middels stor sellerirot
Bein ut bogen, surr den sammen med hyssing og brun den i stekepannen med avskjær av grønnsakene. Krydre med salt og pepper.
Legg alt over i en langpanne som du fyller med vann.Ha folie over og braiser den i ovnen på 180° C i 2-3 timer. Når steken er ferdig tas den ut av ovnen og braiseringskraften siles og kokes inn og brukes som saus.
RØDVINSKOKT FIKEN
6 fiken
100 g sukker
½ l rødvin
Lag karamell av sukkeret. Del opp fiken. Ha i rødvinen og la karamellen løse seg opp før du tilsetter fiken. La de trekke på svak varme til all vinen er fordampet. Server reinsdyrbogen med et utvalg kompotter, syltetøy og geleer.
BRAISERING
Brun kjøttet godt og gjerne i olje slik at det får en skikkelig stekeskorpe. Kok det deretter i kjøttkraftsom dekker kjøttet. Øs stadig over kjøttet med kraften og tilsett med kraft eller vann så det ikke tørker ut.
Smak til med salt og pepper og urter i små mengder så man beholder viltsmaken. La det koke under lokk og bruk steketermometer. Ved 55° C er det rødt, ved 65° C rosa og ved 75 ° C er det gjennomstekt. Denne retten er braisert i ovnen men bruk gjerne en jerngryte