Desserter Frukt, sjokolade, bær, nøtter Fiken- og karamellpudding

Fiken- og karamellpudding>

Marsipanlasagne Baumkuchen

125 g egg

100 g sukker

175 g marsipan

125 g hvetemel

250 g fløte

 

Kjør egg, sukker og marsipan glatt i en foodprosessor. Tilsett mel og fløte og kjør videre. Sil av. La blandingen stå kaldt over natten. Smør 110 g av blandingen per plate på silikonmatte, litt større enn A4 ark. Stek det gyllent under en salamander. Pensle med sukkerlake kokt med to skiver ingefær. Legg lag på lag. Sett i press over natten før kutting. Skjæres tynt på påleggsmaskin, kuttes til og tørkes på 110 °C i ca 20 minutter.

 

Fikensorbet

800 g fikenpuré

100 g vann

60 g sukker

20 g glukose

juice og zest av en sitron

 

Kok opp sukker, vann og glukose. Bland med fikenpureen og smak til med ingefær, sitronzest og juice. Kjør i ismaskin eller frys i pacoboks.

 

Karamellpudding

100 g sukker

100 g fløte

20 g melk

250 g eggeplomme

15 g knust kanelstang

zest av 1 lime

 

Kok opp og trekk i 6 timer. Sil og bland med eggeplommene. Hell over i ildfast form og dekk med to lag klingfilm. Bak i ovn på 90 °C til den er satt. Avkjøl. Kjør glatt i mikser og ha i sprøytepose.

 

Brente mandler

100 g mandler

80 g sukker

2 ss vann

1 ss smør

 

Skold mandlene og bak dem i ovnen på 140 °C i 15 minutter. Kok opp sukker og vann og ha i de varme mandlene. Rør til de er karamelliserte. Rør inn smøret og ha over på brett med bakepapir. Skill mandlene forsiktig fra hverandre. Anrett på en stor tallerken med fikensalat og biter med brente mandler.

 

 

Fikensalat

5 ferske fiken

litt sukker

limejuice

 

Skrell og del fiken i båter, smak til med sukker og limejuice.

 

Kontakt oss

  • Tømmerbakkevei 19
    1453 Bjørnemyr

  • 958 20 667

  • hilde@appetitt.no

  • @appetitt

  • Motta vårt nyhetsbrev