Tradisjonell lammestek med tilbehør krever en vin av noe kraftigere karakter. Det er mange gode alternativer, men vi anbefaler enten en rik og kraftfull vin fra den nordlige delen av Rhône, som fra vinregionen Cornas, eller andre syrah-baserte viner fra området. For en noe lettere og mer fruktdreven stil med innslag av grenache- druen, trekker vi sørover og finner Côtes du Rhône, både på flaske og som merittert bag-in-box med navnet Belleruche Rouge.

M.Chapoutier Côtes du Rhône Belleruche Rouge
Vinen har en fruktig aroma preget av modne mørke bær, litt tørket frukt, svale urter, krydder og lær. Smaken er ung, fruktig og saftig, preg av mørke bær, krydder og urter, fin fasthet i ettersmak med god lengde. Fargen er dyp rød. Den passer godt til retter av storfe, lam og sau og storvilt.
Pris kr 509,90

M. Chapoutier Les Meysonniers Crozes-Hermitage 2019
Vinen har en ung og sval lukt av frukt preget av mørke bær og pepper. Smaken er ung og fast med hint av mineraler i ettersmaken. Fargen er mørk blårød. Passer utmerket til retter av storfe, storvilt og småvilt
Pris kr 259,90

M.Chapoutier Cornas Les Arènes 2018
Vinen har en rik og aromatisk duft av med mørke bær, velhengt vilt, underskog og lær. Smaken har et kraftfullt, saftig anslag. Den er rik, fyldig stil med god fruktkarakter, krydder og kirsebær. Fargen er dyp, rubinrød. En god vin som passer godt til retter av storfe og storvilt men veldig godt til retter av lam og sau.
Pris kr 399,90
Oppskrift på helgrillet lammelår >
appetitt.no/oppskrifter/grillretter/lam